صفر تا صد بازی‌های کشورهای اسلامی + گزارش‌ لحظه به لحظه

از چهاردهم مرداد ماه پنجمین دوره بازی‌های کشورهای اسلامی در قونیه ترکیه آغاز شده است.

به گزارش جایگاه‌ویژه، اولین دوره این رقابت‌ها مربوط به سال 2005 میلادی است که با میزبانی سعودی ها و با حضور 57 کشور مسلمان برگزار شد.

تنها این 57 کشور مجوز حضور در این رقابت ها را دارند.

این مسابقات هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود و در سال 2009 قرار بود ایران میزبانی بازی‌ها را به عهده داشته باشد اما به خاطر ایجاد مشکلاتی این دوره از رقابت‌ها برگزار نشد

دلیل لغو بازی‌های اسلامی در سال 2009

پیش از برگزاری این رقابت‌ها در اردیبهشت ماه سال 1388 هیئت نظارتی از کشور عربستان به ایران آمده و با لحنی کاملا تهدیدآمیز از برگزارکنندگان این دیدار خواسته تا نام خلیج‌فارس از روی مدال ها برداشته شود.

سرانجام این رقابت ها به دلیل شیوع آنفولانزا به تعویق افتاد و در دی ماه سال هشتادوهشت که برخی از کشورهای مسلمان خواستار حذف نام خلیج فارس در لوگوها و مدال ها بودند این دوره از مسابقات برای همیشه لغو شد.

اما دوره‌های بعدی این رقابت ها در سال 2013 در اندونزی و 2017 در آذربایجان برگزار شد.

کدام رشته ها در بازی های کشورهای اسلامی برگزار می شود؟

بسکتبال، تنیس، تنیس روی میز، تکواندو، دوومیدانی، سوارکاری، شنا، شیرجه، شمشیربازی، فوتبال، کاراته، واترپلو، والیبال و هندبال از همان ابتدا در قطار این مسابقات سوار بوده اما چند رشته دیگر هم در دوره‌های بعد به این بازی‌ها اضافه شده است.

در سال 2013، رشته های ووشو، تیراندازی با کمان و بدمینتون هم به جمع رشته های این مسابقات اضافه شده و در نهایت از دوره قبل، کشتی هم وارد شد تا این مسابقات شامل 18 رشته ورزشی باشد.

تاریخچه تیم ملی ایران در مسابقات کشورهای اسلامی

این بازی‌ها برای ایران از همان اولین دوره اهمیت زیادی داشته و سعی بر این داشته تا بهترین بازیکنان خودرا به این مسابقات اعزام کند.

*اگرچه با تمام تلاش تیم ملی کشورمون در هر سه دوره برگزار شده کشور میزبان به عنوان قهرمانی دست یافته‌ است.

در دوره نخست که به میزبانی عربستان برگزار شد، ایران با 130 ورزشکار در 13 رشته حاضر شد و در آخر با کسب 10 طلا، 9 نقره و 11 برنز در میان 28 کشور در رده چهارم ایستاد.

دوره دوم این مسابقات به میزبانی ایران لغو  شد.

دوره سوم که به میزبانی اندونزی برگزار شد ایران با 88 ورزشکار توانست در 6 رشته موفق به کسب 30 مدال طلا، 17 نقره و 12 برنز شد و در رده دوم ایستاد.

در دوره چهارم ایران با 282 ورزشکار عازم باکو شد، نمایندگان ایران در رشته های کشتی آزاد و فرنگی، زورخانه‌ای، بوکس، تنیس، دوومیدانی معلولان، دوومیدانی، جودو نابینایان، جودو، ژیمناستیک، کاراته، تیراندازی، وزنه‌برداری، ووشو، شنا و شیرجه و واترپلو، تنیس روی میز، تکواندو و والیبال حضور پیدا کردند.

نتایج کامل ورزشکاران ایران در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی

تنها سه روز از آغاز این رقابت‌ها گذشته و در این مدت تیم ایران در رشته‌های دوچرخه سواری و پاراشنا موفق به کسب یک مدال طلا و چهار مدال نقره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

حضور ایسکو در سویا برای فصل جدید

د آگوست 8 , 2022
باشگاه لالیگایی سویا اعلام کرد سویا برای امضای قرارداد دو ساله با ایسکو به توافق نهایی دست یافته است. به نقل از ال موندو، ایسکو بازیساز اسپانیایی پس از الکس تلس مدافع  سابق منچستریونایتد  و مارکائو مدافع میانی فصل قبل گالاتاسرای سومین خرید تابستانی باشگاه اندلسی است. ایسکو در ماه […]