تاج: کی‌روش را آوردم چون حس کردم آبروریزی می‌شود/ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد

رئیس فدراسیون فوتبال در نخستین نشست خبری‌اش پس از بازگشت به این فدراسیون در مورد مسائل مختلفی به اظهارنظر پرداخت.

مهدی تاج در نشست خبری خود که عصر امروز (پنجشنبه) در هتل آکادمی ملی فوتبال برگزار شد، اظهار داشت: من خودم یکسری صحبت‌ها دارم که می‌خواهم عنوان کنم. من حدود 40 سال است که کار مدیریتی می‌کنم و در بخش‌های مختلف کار کردم. به جز مدتی که در جنگ به‌عنوان یک سرباز خدمت می‌کردم، باقی بخش‌ها را می‌دانید که در باشگاه‌های سپاهان و ذوب‌آهن سال‌ها مدیر بودم، در رئیس هیئت مدیره بودم و … . در پرسپولیس نیز سال‌ها عضو هیئت مدیره بودم. در فدراسیون فوتبال هم به‌عنوان نایب رئیس اول و دوم و رئیس فدراسیون فعالیت داشتم. از سال 68 تاکنون در فدراسیون فوتبال در عناوین مختلفی فعالیت داشتم.

تنها 3 پرونده قضایی دارم که در بحث سوءاستفاده مالی مطرح نیست
وی در ادامه افزود: من در طول دوران مدیریتی‌ام به لحاظ اینکه می‌دانید کار مدیریتی، امر و نهی کردن دارد و شرایطی است که باید کار انجام شود، در معرض تصمیم‌گیری جدی قرار گرفته بودم و اخیراً پرونده‌های قضایی که همه می‌گویند را خودم مایلم راجع به آنها به طور مفصل صحبت کنم. من هم در طول این مدت سه پرونده که فکر می‌کنم در طول یک دوران مدیریتی قابل قبول است، دارم که هر سه پرونده فوتبالی بوده و هیچ چیز غیرفوتبالی اعم از مالی و … نبوده است. در بخشی از این پرونده‌ها براساس اساسنامه فدراسیون فوتبال که به فیفا و AFC دادیم، تصمیم بر آن بوده که تخلفات و گزارشات فوتبالی در ارکان فوتبالی رسیدگی شود، یعنی ارکان قضایی فوتبال، اما به هر جهت برخی از دوستان در بازرسی کل کشور این تعریفی را که ما داریم، آنها از فوتبال، سازمان لیگ و … ندارند. به همین دلیل پرونده‌ای که تشکیل دادند، به دستگاه قضا ارائه کردند. در سه پرونده یکی مربوط به بکارگیری دو بازنشسته است که متهم هستیم به عدم اجرای قانون. یکی از آنها بهاروند است و دیگری ساکت. این پرونده‌ها هیچ‌کدام بحث سوء‌استفاده مالی و … ندارد و فقط حرف این است که چرا ما بازنشستگانی را که به موجب قانون بازنشسته بودند، به کار گرفتیم. البته ما دلایل متقنی برای قاضی داشتیم که قاضی بدوی منع تعقیب داده و پرونده را مختومه کرده است، اما سازمان بازرسی اعتراض کرده و این پرونده در شعب تجدیدنظر در حال رسیدگی است.

پرونده قضایی ما درباره فعالیت سازمان لیگ 14 متهم دارد
رئیس فدراسیون فوتبال همچنین یادآور شد: موضوع دوم پرونده‌ای درباره فعالیت‌های من و همکارانم در سازمان لیگ است که این پرونده 14 متهم دارد و یکی از آنها من هستم، دیگران نیز کفاشیان، بهاروند، عابدینی، حسن‌پور و حاج جعفری که قبلاً حضور داشت و فوت کرده است و تعداد دیگری. برای اینها نیز سازمان بازرسی منع تعقیب داده است، ولی باز شکایت شده و همه متهم به اعمال نفوذ شده‌ایم. مثلاً در حوزه  تبلیغات ما تخفیف داده‌ایم به کسی که تبلیغات محیطی را بر عهده داشته است. ما استدلال‌ها را ارسال کرده‌ایم. لیگ ما آن زمان 18 تیمی بود، تعداد تبلیغات محیطی در ورزشگاه آزادی سه دور بوده و البته به دو دور تبدیل شد. برنامه‌ریزی این بوده است که دربی‌ها را در زمان تاریکی هوا برگزار کنیم، اما شورای تأمین تشخیص داده است که زمان دیگری باشد تا بتواند ترافیک را کنترل کند. در مجموع همه اینها جنبه مدیریتی داشته است. با توجه به اینکه قرار منع تعقیب وجود داشته، دوستان اعتراض کردند و در حال رسیدگی است.

اسم ما و هیئت رئیسه هر جا که می‌آید، می‌گویند فساد ویلموتس
«پرونده سوم، پرونده ویلموتس است. که اسم ما و هیئت رئیسه هر جا که می‌آید، می‌گویند فساد ویلموتس.»، وی با بیان این جمله و یادآور اینکه هر مربی در صورت عدم دریافت مطالبات خود پس از دو ماه می‌تواند قراردادش را فسخ کند، تصریح کرد: کسانی چون برانکو، استراماچونی و بسیاری از مربیانی که شما می‌دانید، از این قاعده مستثنی نیستند. هنوز هفته پنجم لیگ برتر انگلیس هستیم که سرمربی چلسی را اخراج کردند و تمام پولش را دادند. پس فسادی در کار نیست.

در ذهن مردم این موضوع را جا دادند که در پرونده ویلموتس فساد صورت گرفته است
رئیس فدراسیون فوتبال با گلایه از انتقادات نسبت به خودش پیرامون پرونده مارک ویلموتس خاطر نشان کرد: من و شما ریشه کارهای مربوط به ویلموتس را می‌دانیم و در تلویزیون بیشتر از هزار بار به این مسئله پرداخته شد. این موضوع در ذهن مردم جای گرفت که فساد صورت گرفته است. دو میلیون یورو از شرکت شستا با مجوز معاون اول رئیس جمهور و شورای امنیت داخلی کشور گرفته شده است. مصوباتش را به قاضی محترم ارائه کردیم.

در میان مربیان خارجی تنها رأی ویلموتس شکسته و مبلغ آن به یک‌سوم تقلیل یافته است
تاج با اشاره به شکسته شدن رأی پرونده ویلموتس بیان کرد: در میان مربیانی که قراردادشان را در ایران یک‌طرفه فسخ کردند، تنها رأی ویلموتس شکسته و مبلغ آن به یک‌سوم تقلیل یافته است. ما شش میلیون یورو محکوم شده بودیم که این رقم به سه میلیون یورو رسید و پرداخت جرایم منتفی شده است. زمانی که دو میلیون یورو از شستا گرفتیم، دلار 12 هزار تومان بود که دو میلیون یورو می‌شود 24 میلیارد تومان.

امیدوارم در دادگاه تجدیدنظر ساختمان فدراسیون و پرسپولیس را پس بگیریم
وی با بیان اینکه فدراسیون مبلغ فوق را پرداخت کرده است، گفت: فدراسیون فوتبال در آن دوره 25 میلیارد تومان به شستا پول داد؛ یعنی یک میلیارد بیشتر. منتها چون فدراسیون فوتبال در فرصت 20 روز تجدیدنظر نکرده، رأی فوق قطعی شده و تمام دو ساختمان در اختیار شستاست. نامه‌ای به ریاست قوه قضاییه نوشتیم که همه این پول را به اضافه یک میلیارد تومان بیشتر پرداخت کردیم و امیدوارم در تجدیدنظر، بتوانیم دو ساختمان (ساختمان فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس) را از زیر نظر این مجموعه خارج کنیم.

2 وزیر به این نتیجه رسیدند که در فدراسیون فوتبال بمانم
رئیس فدراسیون فوتبال در مورد دیده شدن نامش در پرونده تخلف 91 میلیارد تومانی سپاهان خاطرنشان کرد: نماینده محترمی گفته که رد پای فلانی در پرونده 91 هزار میلیارد تومانی بوده است. من بازنشسته فولاد مبارکه بودم و زمانی که قانون منع بکارگیری بازنشستگان آمد، رئیس فدراسیون بودم. سلطانی‌فر وزیر ورزش و رحمانی وزیر صمت به این نتیجه رسیدند که اعاده به کار شوم و در فدراسیون بمانم. همان موقع مسابقات مقدماتی جام جهانی را داشتیم.

تاج با بیان اینکه سه سال حقوق بازنشستگی او قطع شد، عنوان کرد: سه سال از فولاد مبارکه حقوق گرفتم که جمعاً به رقم 900 میلیون تومان رسیده بود؛ یعنی بابت سه سال ماهانه 20 میلیون تومان. آن زمان 22 میلیون تومان می‌گرفتم که دو میلیون تومان کم شد. برخی نقل قول‌ها از یکی دو نماینده مطرح شد و شاید بگویم آن (سند مربوط به تخلفات فولاد مبارکه) را به‌خاطر این یک بند انتشار دادند. بعد گفتند انتشار این مطلب غیرقانونی بوده، اما بابت سه سال ماهانه بیست میلیون تومان گرفتم.

در کل جرایم اعلامی من فقط قتل و آدم‌ربایی وجود نداشت
« اگر کسی جز اینها از من پرونده دارد، آن را منتشر کند.»، وی ضمن بیان این جمله اظهار داشت: از کسانی که به یکباره در هفته گذشته به کاری سازمان‌یافته پرداختند، گلایه دارم. این بحث در چند شبکه تلویزیونی مطرح شد و همه رسانه‌ها نوشتند که مرکز اطلاع‌رسانی قوه قضاییه، کل جرایم تاج را اعلام کرد. در آن فقط آدم‌ربایی و قتل وجود نداشت! از مرکز رسانه‌ای و سخنگوی قوه قضاییه تشکر می‌کنم که اعلام کردند چنین چیزی توسط قوه قضاییه اعلام نشده است.

کمیته اخلاق در پرونده ویلموتس حکم به برائت ما داده است
رئیس فدراسیون فوتبال خاطر نشان کرد: همه مطالب را کپی گرفته‌ام و معلوم می‌شود که خیلی‌ها چه کار کرده‌اند. تنها نامه‌ای که از قوه قضاییه به فدراسیون فوتبال آمده است، استعلام دبیرکل محترم فدراسیون فوتبال بوده از دادستان تهران و گفته است که این سه کاندیدا چند پرونده باز دارند و دادستانی به درستی همین سه پرونده را ذکر کرده و شرح داده و در آنهم گفته است که منع تعقیب وجود دارد و جلب دادرسی و رسیدگی می‌شود. این نامه‌ای بوده که از دادستانی تهران آمده است. همچنین راجع به کاندیداهای دیگر هم پرونده‌هایی را مطرح کرده است که نمی‌خواهم به آنها اشاره کنم، ولی همه اینها منتشر شده است. البته ما درباره پرونده ویلموتس آمادگی کافی داریم و سه چهار بار هم رفتیم و همه با امضای هیئت رئیسه بوده است، ولی آنچه که فیفا عنوان کرده، این است که همه اینها باید در ارکان فوتبالی رسیدگی شود که یک بار کمیته اخلاق فدراسیون رسیدگی کرده و منع تعقیب و برائت داده است. با این وجود اجازه می‌دهیم قوه قضاییه که قابل احترام هم هست، رسیدگی کند و به روند رسیدگی آنها احترام می‌گذاریم.

نماینده مجلس نباید دغدغه‌اش فقط فوتبال باشد
تاج ادامه داد: به خودم هرگز اجازه نمی‌دهم اسم کسی را ببرم و رعایت اخلاق و ادب را خواهم کرد. من دو سال سکوت کردم، چون فکر کردم باید این روند طی شود. آقای قاضی‌زاده هاشمی (نماینده مجلس شورای اسلامی) چند بار اسم مرا آورد و اشاره کرد به فساد ویلموتس. فساد ویلموتس همینی است که من گفتم، ولی مطمئناً و باید قوه قضاییه که حقوقدانان معتبری در آن هستند و توسط یک مجتهد نیز اداره می‌شود و من کاملاً مطیع این مجموعه هستم، پرونده را بررسی کنند. وقتی مجتهد جامع‌الشرایط آنجا را اداره می‌کند، من مطیع هستم. به نظرم نماینده مجلس نباید دغدغه‌اش فقط فوتبال باشد. او صد بار، دویست بار درباره پرونده ویلموتس صحبت کرد و در همه شبکه‌ها هم بود. ما باید از شماها وقت بخواهیم، ولی ایشان هر وقت و ساعتی که بخواهد، صحبت می‌کند. به نظرم او به جای قوه قضاییه تصمیم نگیرد. به هر حال قوه قضاییه راجع به این پرونده‌ها تصمیم می‌گیرد و آنها نظر می‌دهند.

قاضی‌زاده هاشمی و راستینه به فوتبال استان خودشان بپردازند
وی خاطر نشان کرد: او (قاضی‌زاده هاشمی) که اینقدر علاقه به فوتبال دارد که صدها بار راجع به فوتبال در تلویزیون صحبت می‌کند، به نظرم او اول به حوزه انتخابیه خودش یعنی خراسان که نماینده‌اش از لیگ برتر حذف شد، رسیدگی می‌کرد. شاید بهتر باشد هم او و هم راستینه که در شهرکرد است، مقداری به فوتبال استان‌های خودشان بپردازند. هر چند که می‌دانید نمایندگان مجلس همه آنها دو نفر نیستند. قدم همه آنها روی چشم ماست و می‌توانند از ما سؤال کنند و ما موظف هستیم پاسخگو باشیم. هر موقعی که هر نماینده‌ای از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون و همه ارکان فدراسیون سؤال کرد، همه موظف هستند بدون استثنا و فوت وقت پاسخگو باشند، ولی از اینهایی که بیش از حد دلواپس فوتبال هستند، سؤالم این است «شما که جزو اعضای اصلی کمیته رسیدگی و نظارت بر سازمان صداوسیما هستید، یک بار راجع به حق پخش صحبت کرده‌اید؟! آنها یکبار گفتند چرا هزاران میلیارد تومان به فوتبال نمی‌آید؟ و … .

بزرگترین بدهکار فوتبال شده است، طلبکار آن!
«فوتبال مثل یک تاکسی شده است که 70 درصد مسافرانش را مفتی سوار می‌کند، خُب این تاکسی تعطیل می‌شود.»، تاج با بیان این جمله تأکید کرد: با این وضعیت فوتبال یک روزی تعطیل خواهد شد. قطعاً اولین جلسه مدیریتی من جلسه با مدیران باشگاه‌ها خواهد بود. احساس کردید که بزرگترین بدهکار فوتبال تبدیل به مهمترین طلبکار فوتبال شده است؟ بزرگترین بدهکار فوتبال که میلیاردها تومان بابت فوتبال درآمد دارد، شده است مهمترین طلبکار فوتبال. برنامه‌هایی که شما می‌بینید، یک انتخابات نصف شب تعطیل می‌شود، یک دفعه می‌گویند دو نفر تأیید شده‌اند و یک نفر تأیید نشد. تقریباً  مقرری فدراسیون فوتبال هر شب شده است این برنامه‌ها. خُب با این روند که نمی‌شود فوتبال را اداره کرد. ته ماجرا را که می‌بینید، متوجه می‌شوید یک مدیر و چند نماینده هستند و والسلام. آنها تصمیم گرفته‌اند که باید این کار را انجام بدهند.

هر کاری شد که رأی نیاورم اما 51 رأی از بالاترین رکن فوتبال گرفتم
رئیس فدراسیون فوتبال تأکید کرد: من به اعتبار رأی بالای مجمع فدراسیون فوتبال الان اینجا هستم. هر کاری شد که من رأی نیاورم و همه شما نیز آنها را حفظ هستید و هیچ توضیح دیگری لازم نیست. با همه این اوصاف 51 رأی کسب کردم، یعنی بیشتر از این می‌خواهید که مجمع به یک نفر اعتماد کند، مجمعی که بالاترین رکن فوتبال کشور است؟! در این شرایط یکی می‌گوید که 200 سال‌شان است، یکی می‌گوید اینها عقل‌شان نمی‌رسد که این یک توهین به مجمع است. می‌گویند که دبیرکل امضا نکرده است، در حالی که من در اساسنامه دیدم که اصلاً نیازی به امضای دبیرکل نیست و این مربوط به کمیته بدوی است. نامه دادستانی هم همینی است که گفته‌ام و یک روزی آن را منتشر می‌کنم.

کسی در انتخابات شرکت می‌کند، فقط به گواهی عدم سوءپیشینه نیاز دارد
وی با یادآوری اینکه 16 انتخابات برگزار کرده است، تصریح کرد: می‌دانم اگر کسی در انتخابات شرکت می‌کند، فقط به گواهی عدم سوءپیشینه نیاز دارد. یعنی قوه قضاییه اعلام می‌کند نامزدهای تأیید صلاحیت شده، پرونده مؤثری ندارند که محکومیت اجتماعی در پی داشته باشد. دبیرکل محترم فدراسیون به دادستانی، دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور نامه نوشته است و همه به این سه پرونده رسیده‌اند. امیدوارم حق پخش هم در مطالعات عزیزان بیاید.

صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران توان پرداخت حق پخش را ندارد
رئیس فدراسیون فوتبال راجع به مسئله حق پخش تلویزیونی گفت: معتقدم صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران توان پرداخت این پول را ندارد. همچنین برخی باشگاه‌های ما از دولت پول می‌گیرند و روا نیست باشگاهی که 200، 300 میلیارد تومان از کارخانه‌ای دریافت می‌کند، به صداوسیما که گاهی حقوق کارکنانش عقب می‌افتد، بگوید حق پخش بدهد. دو سال با حمایت فیفا روی طرحی کار کردم. به نظرم صداوسیما بدون اینکه ریالی در بودجه خود به فوتبال اختصاص بدهد، به همه باشگاه‌ها پول خواهد داد.

طرح تاج برای احیای فوتبال
تاج با بیان اینکه روزی از این طرح رونمایی خواهد کرد، خاطرنشان کرد: این مدل فیفا و AFC است که همه جا اجرا می‌شود. به‌جای اینکه کارخانه‌ها به باشگاه‌ها پول بدهند و باشگاه‌ها براساس سلایق مدیران خود برای فوتبال پول خرج کنند، این مبلغ را به صداوسیما می‌دهند تا آن را به‌عنوان حق پخش پرداخت کند. گاهی یک مدیر می‌گوید فوتبال نمی‌خواهم و این پول را قطع می‌کند؛ مدیر دیگری می‌گوید فوتبال را دوست دارم و پول بیشتری می‌گیرد. این مدل در انگلیس اجرا می‌شود.

وی با اشاره به لزوم توسعه فوتبال در استان‌های محروم بیان کرد: این مبلغ شامل درآمدهای روز مسابقه یعنی تبلیغات دور زمین و حق پخش می‌شود که فقط متعلق به باشگاه میزبان است و میهمان هیچ پولی نمی‌گیرد. در این شرایط امیدوار می‌شویم روزی در خرم‌آباد و کرمانشاه هم با این پول تیم داشته باشیم؛ نه جاهایی که فقط کارخانه دارند، از جام تخت جمشید تا حالا تیم داشته باشند.

صداوسیما به جای دشمنی کردن با فدراسیون جدید همکاری کند
رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه افزود: در این شرایط امیدوار می‌شویم استان‌های محروم مانند سیستان و بلوچستان هم پول‌شان را از حق پخش بگیرند؛ یعنی از پول ترانسفر، تبلیغات روی پیراهن و دور زمین. صداوسیما به جای دشمنی کردن می‌تواند با فدراسیون جدید برنامه‌ریزی کند تا طرح مدونی داشته باشیم و سال‌ها از آن بهره ببریم. فوتبال را دیگران که سابقه آنها از ما بیشتر است، چطور اداره می‌کنند، می‌توانیم از آنها یاد بگیریم.

به این نتیجه رسیدم که تعویض اسکوچیچ به نفع کشور است
تاج با تمجید از سرمربی پیشین تیم ملی ایران عنوان کرد: اسکوچیچ مربی بسیار محترم، آرام و زحمتکشی است که مسئولیت تیم ملی را در سخت‌ترین شرایط محیطی بر عهده گرفت و ایران را به جام جهانی رساند. تصمیم بر حذف اسکوچیچ برای من خیلی سخت بود. به افتخار ایشان و زحماتش برای کشورمان دست بزنید (تشویق حضار). با توجه به شرایط تیم، اردوها، بازیکنان که شما بهتر از من می‌دانید و دلم نمی‌خواهد این مشکلات بازگو شود، به این نتیجه رسیدم که تعویض اسکوچیچ به نفع کشور است.

منبع : تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

لیگ اروپا| شکست من‌یونایتد در خانه و باخت سنگین تیم جهانبخش

ج سپتامبر 9 , 2022
دیدارهای هفته اول از مرحله گروهی رقابت‌های لیگ اروپا با شکست خانگی منچستریونایتد و باخت فاینورد مقابل لاتزیو به پایان رسید. در ادامه بازی‌های هفته نخست مرحله گروهی لیگ اروپا، شب گذشته (پنجشنبه) چندین بازی برگزار شد که در مهمترین آنها و در گروه E تیم فوتبال منچستریونایتد در ورزشگاه […]